Strona Główna · Intencje Mszalne · Artykuły · Linki · Kontakt · Download · Kategorie Newsów · Nr Konta Bankowego BS Jawor O/Bolków 26 86471059 0411 3700 2004 0001 05 Wrzesień 2015
Parafia św.Jadwigi w Bolkowie
Ogłoszenia
Formalności kancelaryjne
Schematyzm Dekanatu Bolków
Świątynie gminy Bolków
Kronika Parafialna
Coś dla młodzieży...
Liturgiczna Służba Ołtarza Bolków
Ostatnie Artykuły
Droga Krzyżowa ulica...
Konkurs na najpiękni...
I Parafialne Kolędow...
Kolędowe podziękowanie
Wyniki X Diecezjalne...
Liturgia dnia
Witamy


Image Hosted by ImageShack.us

Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej
w BolkowieRzekł do nich Jezus: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim". J 6,53-56


Msze Święte

Dni powszednie

7:00 i 18:00

Niedziele i święta

7:00, 8:00, 10:00, 12:00 i 18:00

Wolbromek 9:00
Stare Rochowice 11:00
Świny 11:00

LITURGIA DNIA


Kancelaria czynna :

poniedziałek 16 - 17
piątek 16 - 17
sobota 9 - 10

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 30 września 2015 r. XXII niedziela zwykła
Ogłoszenia duszpasterskie

30 września 2015 r. XXII niedziela zwykła


1. Dzisiaj ostatnia niedziela miesiąca sierpnia. Koniec wakacji dla dzieci i młodzieży.

2. We wtorek pierwszy dzień września. Wspomnienie bł. Bronisławy. Przypada 76 rocznica wybuchu II wojny światowej. Modlimy się za ofiary tragicznej wojny.

3. We wtorek, 1 września początek roku szkolnego i katechetycznego 2015/2016. Uroczysta Msza święta inaugurująca nowy rok szkolny o godz. 8.00 w kościele parafialnym w Bolkowie. Zapraszamy Dzieci Młodzież, Nauczycieli, Wychowawców i Rodziców do modlitwy o błogosławieństwo Boże w nauce, w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

4. W czwartek , św. Grzegorza Wielkiego, pap. i dK.

5. W tym tygodniu I czwartek miesiąca i I piątek i I sobota. Okazja do spowiedzi św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej. Spowiedź św. z racji rozpoczęcia roku szkolnego codziennie od godz. 17.30 dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy.

6. W czwartek, 3 września będziemy gościli pielgrzymów pieszo zmierzających z Legnicy do Krzeszowa. O godz. 18.00 wspólna Msza św. i Apel Maryjny. Z czwartku na piątek nocleg w Bolkowie.

7. Odwiedziny chorych w piątek od godz. 10.00 w ZOL i DPS.
W sobotę odwiedziny chorych w domach.

8. W niedzielę, 6 września odpust parafialny w Sadach.


9. Dożynki Miejskie w Bolkowie 6 września o godz. 12.00 .

Na sumie poświecenie tablicy pamiątkowej w 100 rocznicę urodzin O. Zygmunta Nestorowskiego.W Gorzanowicach dożynki pod krzyżem po koniec września.

10. Dzięki składamy Dobrodziejom Bogu znanym za dary serca na remont ołtarza 200 zł. i 2x100 zł. i 50 zł. Wykonano już szereg prac zabezpieczających i porządkowych.

11. We wrześniu Diecezjalne spotkanie Młodzieży w Wambierzycach. Zapisy na pielgrzymkę u ks. Wikariuszy

12. Za tydzień zbiórka do puszek na pomoc materialną dla parafii poszkodowanych na skutek huraganu w parafiach Ziemi Kłodzkiej.

13. We wrześniu będzie sprawowana Msza św. gregoriańska za śp. Artura Wojciechowskiego.

14. Odeszli do wieczności: śp. Helena Tokarz *1934 r., śp. Erika Staniecka *1930 r. , śp. Honorata Makowiecka *1931 r. Wieczne odpoczywanie …


Dożynki i 70 lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Rochowicach 30 września 2015


Dożynki i 70 lecie istnienia
Ochotniczej Straży Pożarnej
w Starych Rochowicach
30 września 2015 r.
Dożynki i strażackie 70 - lecie

Mieszkańcy Starych i Nowych Rochowic świętowali zakończenie letnich prac polowych. Dożynkowa msza polowa odprawiona na wiejskim boisku zaowocowała nie tylko poświęceniem wieńca dożynkowego, ale również okolicznościowej tablicy. Bo postanowiono uhonorować jednocześnie nie tylko rolników, sadowników i pszczelarzy, ale również rycerzy świętego Floriana, druhów z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, która działa w Starych Rochowicach od 70 lat.

Dlatego też dożynkowa msza święta miała niezwykłą oprawę. Ołtarz stanowiły elementy wykonane ze słomy z motywami religijnym m.in. zawieszonym wizerunkiem Jezusa Chrystusa. Przed ołtarzem stał dożynkowy wieniec, a obok na sztalugach - tablica poświęcona wszystkim, którzy na przestrzeni ostatnich 70 lat działali w OSP Stare Rochowice. Obok ołtarza stanęły trzy poczty sztandarowe jednostek OSP i druhowie ubrani w odświętne uniformy. Było wielu gości, przedstawicieli władz Bolkowa z burmistrzem Jarosławem Wrońskim i przewodniczącą Rady Miejskiej Jolantą Majtczak, radnymi Małgorzatą Ciołko i Pawłem Szymańskim. Obecna była radna Sejmiku Dolnośląskiego Iwona Krawczyk, zawodowo prezes SSEMP w Kamiennej Górze oraz brygadier Maciej Płuciennik – szef PSP w Jaworze. Licznie stawili się mieszkańcy Starych i Nowych Rochowic.

Mszę dożynkowo – jubileuszową odprawił ksiądz kanonik Wiesław Pisarski, proboszcz parafii w Bolkowie, w asyście księży wikarych Tomasza Michalskiego i Łukasza Kowalczuka. Starostowie dożynek, Urszula Krawczyk – szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Rochowicach oraz sołtys wsi, Grzegorz Czerczuk, na ręce księdza proboszcza Pisarskiego przekazali staropolskim obyczajem bochen chleba upieczony z tegorocznych ziaren. Ksiądz kanonik Pisarski poświęcił dożynkowy wieniec, a po mszy również tablicę, którą rochowiccy druhowie zamierzają powiesić na ścianach remizy. Tadeusz Smyda, od 11 lat prezes jednostki, przedstawił jej historię. – Dziś świętujemy obchody okrągłej rocznicy reaktywowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Rochowicach – zaczął. – W tym roku mija 70 lat od jej założenia. Początki działania jednostki straży pożarnej w naszej miejscowości sięgają jednak o wiele dalej., gdyż najpierw była ona prowadzona przez Niemców. Po zakończeniu wojny musieli oni jednak opuścić Polskę, lecz bezpieczeństwa mieszkańców musiał nadal ktoś strzec. Dlatego też w okresie jesiennym, w 1945 roku, zainteresowało się tym kilku ochotników, którzy postanowili przejąć i poprowadzić jednostkę w naszej wsi. Pierwszymi, którzy po wojnie przyczynili się do jej powstania i funkcjonowania byli: Bronisław Grabowski, Jan Wrona, Andrzej Kuldys, Teofil Stachura, Jan Parylak, Franciszek Przybył, Paweł Moroń, Jakub Denys, Stanisław Tylenda i Władysław Raczkowski.
Na początku działalności jednostki mieliśmy do dyspozycji jedynie sikawkę, którą pozostawili nam Niemcy. Była ona ciągnięta przez konie. W przypadku wezwania do pożaru swoje prywatne konie użyczali panowie Parylak, Kuldys i Stachura. W tamtych latach nie było tak zaawansowanego sprzętu jaki posiadamy dziś, ale musiało to wystarczyć. Wodę pompowało się ręcznie, za pomocą wahadłowych ramion ze zbiorników wodnych lub studni. Pod koniec lat 40 – tych, najprawdopodobniej w roku 1948, została założona orkiestra dęta. Założycielem oraz jej kapelmistrzem był ksiądz kapucyn Paluch. Orkiestra liczyła wówczas 15 członków. Wielka szkoda, że orkiestra utrzymała się tylko kilka lat.
Sikawka wozowa służyła nam do roku 1957, gdyż w owym roku, z demobilu za zebrane środki, został zakupiony samochód Dodge 3/4. Był to pierwszy wóz strażacki jakiego doczekała się nasza jednostka. Samochód był bardzo praktyczny z racji tego, że miał napęd 4x4, a na przednim zderzaku zamontowana była wyciągarka. Samochód był eksploatowany przez kilka lat. W roku 1963 Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Jaworze przekazała nam samochód, który był dostosowany do potrzeb naszej jednostki. Był to Lublin Gaz – 51. W latach 70- tych XX wieku Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze oddała nam do użytku pojazd bojowy Star 25. Samochód był znacznie większych rozmiarów od swoich poprzedników, dlatego też niezbędna była przebudowa remizy strażackiej. Wjazd do remizy musiał zostać przeniesiony. W owej modernizacji finansowo wspomógł nas Urząd Miasta i Gminy w Bolkowie. Zmieniono nie tylko wjazd do remizy, ale wykonano także kanał rewizyjny, który służy nam do dnia dzisiejszego. Kolejnym wozem strażackim przekazanym nam również przez KPSP w Kamiennej Górze, był Star 25 wyposażony w nowoczesną, jak na tamte czasy, pompę. Na wyposażeniu jednostki był do roku 2000, kiedy to Burmistrz Bolkowa przekazał naszej jednostce samochód ciężki Jelcz 315. Był on bardzo funkcjonalny, ponieważ został wyposażony w bardzo duży zbiornik wodny, który mógł pomieścić 6 tysięcy litrów wody oraz motopompę. Jelczem jeździliśmy aż do roku 2013. W czerwcu tego roku Urząd Miejski w Bolkowie zakupił dla nas pojazd marki Scania, który przez cały czas nam służy. Zakupiono go w Rumii, w województwie pomorskim, a sprowadzono ze Szwecji. Ten wóz strażacki posiada zbiornik wodny o pojemności 3500 litrów. Zamontowaliśmy w nim system szybkiego natarcia, co umożliwia w razie potrzeby szybkie podanie prądu wody bezpośrednio z węża zamontowanego na szpuli. Dokonaliśmy też kilku przemian i modernizacji w naszej remizie. Podobnie jak przy zakupie Stara 25 tak i teraz trzeba był przenieść wjazd do remizy z drugiej strony. Zmiany umożliwiają wygodniejszy wjazd i wyjazd, dzięki czemu przy wezwaniu nie tracimy zbędnych minut na powolny wyjazd z remizy. Przebudowa remizy wiązała się również z tym, że nowa Scania była zbyt wysoka, by pomieścić się w starej remizie. Przy okazji wymieniono stare okna na PCV, zamontowano nową bramę wjazdową, wstawiono drzwi wejściowe antywłamaniowe, a także odświeżono remizę w środku. Modernizacji udało nam się dokonać dzięki środkom finansowym z Urzędu Miejskiego oraz zaangażowaniu druhów.
Nasza jednostka idzie z duchem czasu. Dlatego też od niedawna posiadamy system selektywnego wywoływania. System umożliwia bardzo szybkie powiadamianie wszystkich druhów o zdarzeniu. W ostatnich latach naszego działania jednostka bardzo aktywnie bierze udział w życiu lokalnej społeczności. Pomagaliśmy oraz sami organizowaliśmy różne imprezy okolicznościowe m.in. sylwestra, andrzejki, dzień dziecka, dzień kobiet, pikniki rodzinne. Ponadto pomagamy w zabezpieczaniu imprez na terenie naszej gminy. Druhowie z naszej jednostki, którzy wyjeżdżają do zdarzeń, swój ekwiwalent przekazują na doposażenie jednostki. Raz w roku, aby pozyskać dodatkowe środki, organizujemy zbiórkę złomu na terenie naszej wsi. Pozyskane w ten sposób pieniądze ułatwiają nam zakup coraz to nowocześniejszego sprzętu ratowania życia i mienia. Wracając do historii straży pożarnej należy wymienić naczelników oraz prezesów naszej jednostki. Naczelnikami po II wojnie światowej byli: Mieczysław Witek, Stanisław Wypych, Henryk Strycharuk, Stanisław Miąsek, Aleksander Czochara, a aktualnie jest to Piotr Szajewski.
Funkcję prezesa OSP w Starych Rochowicach pełnili: Adam Witek, Andrzej Kuldys, Stanisław Wypych, a od 11 la pełnię ją ja. Stanisław Wypych nie wziął udziału w naszej uroczystości, bo zmarł w jej przeddzień w wieku 84 lat. Jego pamięć uczciliśmy minutą ciszy. Świętujemy dziś obchody 70 - lecia naszej jednostki. Przez te 70 lat losy jednostki zmieniały się z każdym rokiem. Przeszliśmy drogę od sikawki ciągniętej przez konie po samochód ciężki, wyposażony w nowoczesne sprzęty do ratowania życia i mienia. Dzięki zaangażowaniu druhów, którzy chcą pozyskiwać wiedzę bierzemy udział w różnych szkoleniach i kursach, dzięki którym możemy nieść pomoc nawet w bardzo trudnych warunkach losowych. Na dzień dzisiejszy do jednostki OSP w Starych Rochowicach należy 31 druhów, w tym wyszkolonych jest 19 strażaków, siedmiu posiada uprawnienia do kierowania wozem strażackim. Mamy czterech ratowników medycznych. Dzięki zaangażowaniu i staraniom członków OSP oraz pomocy Burmistrza Bolkowa podpisaliśmy porozumienie o przystąpieniu do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Czekamy niecierpliwie do decyzję o przyjęciu do KSRG, która ma być gotowa już we wrześniu. Dziękujemy wszystkim ,którzy są razem z nami, tym, którzy nas wspierają. Mamy nadzieję, że nikogo nie zawiedziemy swoimi działaniami. Społeczeństwo może liczyć na każdą pomoc z naszej strony. Dziękujemy również za pamięć księdzu kanonikowi Stanisławowi Sierakowskiemu, byłemu wicedziekanowi, emerytowanemu proboszczowi z Kaczorowa i kapelanowi gminnemu OSP za życzenia. Pozwolę sobie przekazać słowa księdza:…”Drodzy strażacy w Starych Rochowicach! Pozdrawiam każdego z Was i Wasze rodziny i życzę Bożego błogosławieństwa i opieki Świętego Floriana, patrona strażaków. Szczęść Boże! – kończy Tadeusz Smyda, prezes OSP w Starych Rochowicach
Od gości, przedstawicieli władz Bolkowa, radnej Sejmiki Iwony Krawczyk oraz brygadiera Płuciennika strażacy dostali upominki, sprzęt potrzebny do lepszego funkcjonowania OSP.
Potem uczestnicy dożynek i jubileuszu gościli się przy stołach smakując specjały przygotowanych przez mieszkańców wsi. A było w czym wybierać i smakować: grochówka, wędliny, ciasta, w końcu tort upieczony przez starościnę dożynek, Urszulę Krawczyk, na strażacki jubileusz. Na słomianej dożynkowej estradzie stanęli członkowie kapel „Mysłowianki” i „Lipowianie”. Dzieci mogły zmienić wizerunek dzięki namalowanym na twarzach wzorom, obejrzeć z każdej strony strażacki wóz bojowy i przyjrzeć się pokazowi umiejętności rochowickich druhów.
Uhonorowano także uczestników konkursu na najładniejszy ogródek, który zorganizowano dla mieszkańców Starych Rochowic.

Marita Reed


INTENCJE MSZALNE: 30.08 – 06.09. 2015
Intencje mszalne

Parafia pw św. Jadwigi Śląskiej
INTENCJE MSZALNE: 30.08 – 06.09. 2015


Niedziela 30.08.2015 r.

7:00 † Genowefa, Franciszek - of. Rodziny
8:00 O Boże błog. i opiekę Matki Najświętszej Królowej Polski dla Pana Prezydenta Andrzeja DUDY – of. sympatycy PiS
10:00 W intencji Agnieszki i Wojciecha w 14 rocz. sakramentu małżeństwa na podziękowanie za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże Błog. i opiekę Matki Najświętszej dla całej Rodziny
12:00 †Cecylia BRYMERSKA w 1 rocz. śm – of. córka z Rodziną
18:00 †Barbara KLENIUK w 14 rocz. śm. oraz †Maria, Jan, Antoni – of. Rodzina

Poniedziałek 31.08.2015 r.
7:00 †† W czyśćcu cierpiących
18:00 † Józef GŁOWACKI w 16 rocz. śm. – od żony i dzieci
18:00 † Janina WAKULIK w 9 rocz. śm., Jan WAKULIK w 1 rocz. śm. od syna i synowej

Wtorek 01.09.2015 r.

7:00 Intencja wolna
8.00 W intencji dzieci i młodzieży rozpoczynających nowy rok szkolny
18:00 †Artur WOJCIECHOWSKI – gregorianka – od żony
18.00 †Radosław, Karol DZIĘGIELEWSCY – od Rodziny

Środa 02.09.2015 r.

7:00 W int. ZGROMADZENIA SIÓSTR JÓZEFITEK
18:00 †Artur WOJCIECHOWSKI – gregorianka – od żony
18.00 †Józef, Ryszard, Bolesław HYŻYŃSCY – od Rodziny

Czwartek 03.09.2015 r.
7:00 †Ryszard MAGIERA – w 30 dniu po pogrzebie – od uczestników
18:00 Za Seminarium Świdnickie
18:00 †Artur WOJCIECHOWSKI – gregorianka – od żony

Piątek 04.09.2015 r.

7:00 †Roman HENDŻAK w 2 rocz. śm. od mamy i siostry
18:00 †Artur WOJCIECHOWSKI – gregorianka – od żony
18.00 † Anna ŚPIEWAK w 30 dniu po pogrzebie – od uczestników

Sobota 05.09.2015 r.

7:00 †† W czyśćcu cierpiących
18.00 Za Radio Maryja i Telewizję Trwam
18:00 †Artur WOJCIECHOWSKI – gregorianka – od żony

Niedziela 06.09.2015 r.

7:00 † Genowefa, Franciszek KASZOWIE – od Rodziny
8:00 †Artur WOJCIECHOWSKI – gregorianka – od żony
10:00 †mąż: Jan FRĄCKOWIAK, ††rodzice: Bronisław, Rozalia, †brat: Władysław, ††z rodz. STRACH, †siostra: Maria MATUSZCAK, ††z rodz. RADOMSKICH
12:00 MSZA DOŻYNKOWA
18:00 †Jadwiga w 6 rocz. śm – of. Rodziny

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 23 sierpnia 2015 r. XXI niedziela zwykła
Ogłoszenia duszpasterskie

23 sierpnia 2015 r. XXI niedziela zwykła


1. Dobiega końca maryjny miesiąc sierpień. Kończą się wakacje dla dzieci i młodzieży. Przychodzi pora myśleć o nowym roku szkolnym i katechetycznym....

INTENCJE MSZALNE 23.08.2015 - 30.08.2015
Intencje mszalne


INTENCJE MSZALNE
23.08.2015 - 30.08.2015


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 16 sierpnia 2015 r. XX niedziela zwykła
Ogłoszenia duszpasterskie

16 sierpnia 2015 r. XX niedziela zwykła


1. Czas wakacyjny powoli dobiega końca. Przed nami ostatnie dni wakacji. Wykorzystajmy ten czas korzyścią przede wszystkim dla duszy, a także dla poprawy zdrowia ciała. ..


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 9 sierpnia 2015 r. XIX niedziela zwykła
Ogłoszenia duszpasterskie

9 sierpnia 2015 r. XIX niedziela zwykła

DZISIAJ W KOŚCIELE PARAFIALNYM W BOLKOWIE O GODZ. 16.30. KONCERT ORGANOWY P. MARCINA ARMAŃSKIEGO Z UDZIAŁEM P. WŁADYSŁAWA KOSENDIAKA GRAJĄCEGO NA SAKSOFONIE. Serdecznie zapraszają organizatorzy.


1. Trwa maryjny miesiąc sierpień. Do Częstochowy zdążają piesze pielgrzymki ze wszystkich zakątków Polski. W godzinach porannych stanęli przed obliczem Matki boskiej Królowej Polski pielgrzymi diecezji świdnickiej. W tym gronie znaleźli się tez nasi parafianie...

INTENCJE MSZALNE 09.08.2015 -16.08.2015
Intencje mszalne
INTENCJE MSZALNE
09.08.2015 -16.08.2015 rPlakat koncertu organowego
KoncertyWystęp chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Koncerty

Występ chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”


Niezwykle ważnym i doniosłym wydarzeniem kulturalnym –w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie – będzie występ chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który w sobotę 15 sierpnia br. o godz. 19.00 wykona: "Koncert z muzyką sakralną Stanisława Moniuszki - Msza Piotrowińska - wykonanie premierowe - i Msza Es-dur", z gościnnym udziałem solistów: Joanną Moskowicz sopran, Magdaleną Kulig mezzosopran, Rafałem Żurakowskim tenor i Januszem Żakiem bas. Koncert w Bardzie poprowadzi dyrygent Mirosław Maciej Banach natomiast na organach zagra Krzysztof Anczyk. Warto dodać, że kompozycje te, należą do najlepszych utworów sakralnych powstałych w połowie XIX stulecia w Europie.
Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 2 sierpnia 2015 r. XVIII Niedziela Zwykła
Ogłoszenia duszpasterskie

2 sierpnia 2015 r. XVIII Niedziela Zwykła


Pamiętajmy o trzeźwości !!!!!


1. Dzisiaj I niedziela miesiąca sierpnia. Niedziela adoracyjna. Zmiana tajemnic Różańca świętego. W miesiącu sierpniu szczególnie modlimy się o błogosławieństwo Boże, o dobra pogodę dla rolników w czasie żniw. Dzisiaj 2 sierpnia można uzyskać odpust „Porcjunkuli”: odpust zupełny za nawiedzenie kościoła i pobożne odmówienie „ Ojcze nasz” i Wierzę ...

Strona 1 z 83 1 2 3 4 > >>
Diecezja Świdnicka
Zdjęcia panoramiczne kościoła


Domowy Kościół

www.dk.oaza.pl

Niedziela

www.niedziela.pl

Gość Niedzielny

www.goscniedzielny.wiara.pl

Radio Maryja

www.radiomaryja.pl

Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 24
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: afanta
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie